کنکوری

گذراندن تعطیلات نوروزی کنکوری ها

به طور کلی فعالیت هایی را که افراد بر اساس علاقه شخصی و خارج از حوزه کاری و پس از رهایی از تکالیف فردی و اجتماعی انجام می دهند و هدف آن ها استراحت، تفریح یا خود شکوفایی است، اوقات فراغت می نامیم. فراغت برآیندی از انتخاب آزاد و رهایی از تکالیف روزمره از نوع خانوادگی، اجتماعی است.

حال می خواهیم بدانیم ایام نوروز برای داوطلبان کنکور و خانواده هایشان همان گذران اوقات فراغت است؟ پاسخ این است که برای داوطلبان آزمون سراسری، این زمان همیشه معنای متفاوتی داشته که گاه از آن با عنوان فرصت و گاه تهدید یاد می شود! فرصتی که می توان با فراغت از مدرسه رفتن یا حتی شلوغی های شهر و خانواده، از آن بهره گرفت و با برنامه ریزی، دروس مطالعاتی را پیش برد. همچنین این امر می تواند تهدیدی باشد که با تعطیلی مدارس فقط زمان را به بطالت گذراند. پس با ذکر اهمیت این ایام، ضرورت دارد که داوطلب و خانواده این فرصت را مغتنم شمرده و با برنامه ریزی دقیق بتوانند برنامه مطالعاتی داشته و همچنین ساعاتی را هم به گشت و گذار در طبیعت بگذرانند.  بهتر است خانواده ها و داوطلبان در نظر داشته باشند که باید این نوروز را کمی متفاوت تر از سال های قبل یا بعد زندگی خود سپری کنند و رفت و آمدهای خانوادگی شان را به حداقل رسانده و به سفر نروند و فضایی آرام را برای خودشان و فرزند کنکوری خود فراهم کنند تا با آرامش بتوانند از این فراغت بهترین بهره را برده و با برنامه مطالعاتی دقیق، برای موفقیت در آزمون، مطالعه و تمرین کنند.

لازم است برای ایام نوروز خود فهرستی را برای موفقیت تان تهیه کنید و در بالای آن، ذکر نام خداوند مهربان و هدف تان را نیز فراموش نکنید. فهرست از دروس آزمون سراسری باشد و جلوی هر کدام بنویسید که چند درصد آن درس را مطالعه کرده اید و چقدر از آن باقی مانده است. هر روز مطالعه کنید و هیچ روزی را بدون درس خواندن به شب نرسانید . ساعاتی در روز را در طبیعت بگذرانید تا آرامش یافته و انرژی گرفته و اعتماد به نفستان افزایش یابد. اگر جزو دانش آموزانی هستید که قبلا مطالب مطالعاتی خود را خوانده اید، حال برنامه ریزی کنید و به مرور مطالب بپردازید. اگر جزو دانش آموزانی هستید که قبلا مطالب مطالعاتی خود را به صورت کامل نخوانده اید، بدون نگرانی و استرس، برنامه ریزی کنید و روزانه مطالب دروس مختلف را بخوانید و خلاصه نویسی کنید. اگر مطالب درسی را به صورت تقریبی بلد هستید، با تست زدن، به آزمون دانسته هایتان بپردازید.   ساعاتی را با دوستانتان به گپ و گفت بپردازید و مشکلات تان را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. با انجام این کار، نگرانی تان کمتر می شود. در پایان هفته اول و دوم تعطیلات، به فهرستی که اولین روز تهیه کرده اید، نگاهی بیندازید و میزان پیشرفت خود را جلوی هر درس بنویسید. انجام این کار می تواند برای ادامه مطالعه شما تا زمان برگزاری آزمون سراسری، راهنمای خوبی باشد. با اینها نوروزتان را سر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *