کنکوری

فرصت باقی مانده تا آزمون سراسری را دریابید !

با نزدیک شدن به زمان آزمون سراسری، نحوه مطالعه و آمادگی داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان هم متفاوت می شود و هم مهم تر؛ پس باید برای آمادگی در این آزمون، دقت بیشتری داشته باشیم.

دانش آموزانی که تا این لحظه برای شرکت در آزمون سراسری برنامه خوبی نداشته و آمادگی لازم را کسب نکرده اند یا تا الان از نتیجه کار خود راضی نیستند، نباید فراموش کنند که ایام باقی مانده و امتحانات پایان ترم می تواند یک فرصت استثنایی باشد. این افراد پس از امتحانات، مدت محدودی فرصت دارند تا برای کنکور آماده شوند؛ چرا که برنامه درسی ندارند و در نتیجه، وقت بیشتری، در مقایسه با زمانی که برای برنامه درسی مدرسه از دست می دادند، در اختیار دارند. پس برای آنان مدت زمان باقی مانده، می تواند کارایی خوبی داشته باشد. توصیه می شود به تلاش خود مانند قبل ادامه دهند، چون این مسأله از ویژگی های لحظات پایانی هر مسابقه است.

داوطلبانی که پیش از این فارغ التحصیل شده اند هم می توانند طبق برنامه ای که از قبل داشته اند، ماه های پایانی را به مرور کلی و تست زنی بپردازند. در واقع، آن ها با مسائل دانش آموزان کنکوری مواجه نیستند و می توانند بدون دغدغه امتحانات پایان ترم، فقط برای کنکور مطالعه کنند. داوطلبانی که مطابق برنامه زمانی حرکت کرده اند و از آمادگی مورد انتظار برخوردارند، می توانند از چکیده ها، یادداشت ها و خلاصه های درسی خود برای آمادگی در آزمون استفاده کنند.

با این رویکرد، انتظار آن است که همه داوطلبان، به شرط استفاده مفید از وقت و به کارگیری دقت بالا، بتوانند به مرز آمادگی مطلوب برسند. در کل برای هر دو دسته افراد رعایت نکات زیر از اهمیت بسیاری برخوردار است :

1- مطالعه و تمرین پرسش ها و پاسخ های سؤالات آزمون ها و امتحانات سنوات قبل را فراموش نکنند.

2- تهیه خلاصه هایی در حین درس خواندن برای امتحان و مرور آن ها یک اصل مهم تان باشد.

3- با برنامه ای منظم و دقیق پیش بروید تا امکان مطالعه بهتر شما برای امتحانات و کنکور فراهم شود .

4- سعی کنید که ابتدا مطالب هر درس یا مبحث را مطالعه کنید و سپس به آزمون و تست خودتان بپردازید. مطمئن شوید که در کتاب درسی، مطلب، مبحث یا تمرین و مثالی از قلم نیفتاده باشد.

5- ساعات مطالعه تان را افزایش دهید تا بتوانید در کنار مطالعه، به رفع ضعف ها و اشکالات خود بپردازید؛ البته در انتهای هر هفته، استراحتی را نیز برای خود در نظر بگیرید تا در طی هفته ، با انرژی و توان، مطالعه و تمرین و تکرار را ادامه دهید.

6- به خود آرامش بدهید و سعی کنید منطقی باشید.

7- فرصت مناسبی را به انجام تمرین های اضافه خود در این زمینه اختصاص دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *