کنکوری

از قطارآزمون سراسری جا نمانید!

  • قسمت یکم:

در ماه های انتهایی ماراتن مطالعاتی کنکور 1402 به سر می بریم. درس خواندن برای دانش آموزان در این چند ماه پایانی از حساسیت بیشتری برخوردار است و روند و شرایط مطالعه نیز نسبت به ماه های سپری شده پاییز و زمستان تفاوت فراوانی دارد.

اول آن که در ابتدای بهار ایام تعطیلی نوروز را پشت سر گذاشتیم و جا دارد قدری تفکر و مرور در باره عملکردمان راجع به پله های هدف گذاری در ایام نوروز داشته باشیم. لازم است کلاه خود را قاضی کنیم که در ما های اخیر و عید چه میزان دستیابی ما به برنامه مان مطلوب بوده یا چه میزان از تلاشی که قبل از نوروز به خود وعده داده بودیم را محقق کردیم. کاغذ و قلم بیاورید و این جواب را با نمره دادن از صفرتا صد درصد روی آن بنویسید و بیشتر به آن فکر کنید. هر عددی که به خود داده اید، می تواند مفهومی داشته باشد و الگویی برای نحوه ادامه درس خواندن تان تا روز کنکور باشد. حالا با روزهای بعد از تعطیلات روبرو ایم و نگرانی های نزدیک شدن به روز کنکور فرارسیده و همه افراد چه دانش آموز دوازدهم کنکوری یا داوطلب غیردانش آموز باشند، شرایط روحی خاص خود را دارند. لازم است در این شرایط حساس و ایام اندک باقیمانده  به هر دو دسته افراد چند نکته مهم و بنیادین یادآوری و تذکر داده شود تا با کسب آرامش بالاتر و اعتماد به نفس بیشتر و با دیدی واقع بینانه تر این زمان باقی مانده  تا کنکور را به نحوی کارآ تر پشت سر بگذارند و بهره بیشتری از ادامه مسیر مطالعه خود ببرند.

داوطلبان در چگونگی استفاده از ایام سپری شده قبل به ویژه حدود 2 الی 3 ماهه گذشته، به سه دسته تقسیم می شوند:

1-گروه زیادی از داوطلبان توانسته اند در فروردین ماه مطابق برنامه ریزی و به نحوی مطلوب، با یک برنامه ریزی درست و اصولی، از فرصت استفاده کرده و به خوبی درس بخوانند و احساس خوبی در باره شرایط درسی شان دارند.

2-گروه بعد کسانی هستند که با وجود این که در تعطيلات نوروزي و روزهای پس از آن، برنامه ریزی خوب و حساب شده ای داشته اند، اما ، به دلایل متعددی ولو خواسته یا ناخواسته نتوانسته اند به خوبی مطالعه كرده یا از وقت خودشان استفاده کنند و احساس می کنند از شرایطی که شایسته آن هستند عقب ترند.

3- گروه سوم افرادی هستند که از همان ابتدا با بی خیالی تمام، کنکور را اصلا جدی نگرفته اند یا برنامه مشخصی برای آن نداشته یا ندارند و به گونه ای رفتار کرده اند که گویا قرار نیست آزمونی داشته باشند! اما الان به فکر جبران افتاده اند و خود را لایق وضع بهتری می دانند.

تکلیف گروه اول کاملا مشخص است و تنها توصیه ای که به داوطلبان این گروه باید کرد اینست که توامان مراقب سلامت جسمانی و ادامه روند مطالعاتی خود باشند و حالت روحی و جسمی خود را کماکان در شرایط ایده آل حفظ کنند. این افراد باید از فشار بیش از حد به خود پرهیز کنند تا به خستگی و دلزدگی شان از مطالعه در روزهای باقی مانده منجر نشود و با یک روند یکنواخت، کماکان مطالعات خود را دنبال کنند و به اهداف خود پس از موفقیت در کنکور بیاندیشند و با انگیزه باقی بمانند. توصیه های نحوه درس خواندن، تغذیه مناسب، اختصاص وقت کافی برای استراحت و خوابیدن و حتی برخی امور به ظاهر پیش پا افتاده مانند ورزش، استحمام و گذراندن اوقات فراغت و همراه بودن با خانواده ولو به میزان اندک از ظرافت های خاص این دوره زمانی برای این افراد است.

اما، گروه دوم و سوم فکر می کنند حالا که نتوانسته اند از فرصت های سپری شده تا کنون به خوبی استفاده کنند، پس کار تمام است و آن ها دیگر نمی توانند به موفقیت دلخواه برسند. پاسخ این دو گروه اینست که البته نباید بیش از حد امیدوار باشيد و خیال پردازی كنيد، اما فراموش نکنید که خواستن توانستن است و مخصوصا گروه دوم می توانند با به کارگیری راهکارهای مناسب و هدفمند تا حد قابل قبولی خود را برای آزمون سراسري آماده کنند. قبل از اینکه به راه کارها و برنامه های اصلی مطالعاتی این داوطلبان عزیز در ایام باقی مانده، اشاره کنیم، باید این را گفت که به عنوان یک کنکوری در هر شرایطی که هستید تلاش کنید ذهنتان را به آرامش برسانید.  وقتی ذهن شما در آرامش باشد، بهتر از ذهنی که پر از مشغله و تشویش است، فکر می کند. هر روز خود را مدتی در سکوت کامل قرار دهید و سپس ببینید كه چقدر با هوشیاری به شما کمک خواهد کرد تا هدف کنکور خود را، آن طور که مایلید، سر و سامان بخشید. آرامش ذهنی باعث می شود شما از دغدغه ها و استرس که باعث تحلیل انرژی و توان ذهنی تان است دور شوید. در ابتدا، انجام این کار برای شما سخت است، اما تلاش کنید کنترل ذهن و افکار خود را در دست بگیرید و سپس درس بخوانید. داوطلبان زیادی هستند که در هنگام مطالعه، فکرهای مشوش و نگران کنندهای به ذهنشان می رسد و این انرژی مطالعاتی آنها را از بین برده یا دلشوره های آن ها را شدت می دهد تا نتوانند از تلاش خود نتیجه بگیرند؛ پس برای موفقیت ، آرامش داشته باشید و چشم انداز خوبی از مطالعه خود ترسیم کنید. آنگاه که افکار بد به سراغتان آمد، با نوشتن ، دوش گرفتن، ورزش کردن و … با آن ها مقابله کنید و آرامش درونی را جایگزین آن موارد کنید و از پراکنده شدن ذهن تان بپرهیزید.

در ادامه پیشنهادهايی برای گروه های مختلف داریم که با مطالعه و به کارگیری آن ها، بتوانند در کنکور ، موفق تر باشند:

دوباره به گروه اول برمیگردیم. کنکوری های گروه اول بدانند استمرار در مطالعه و پیروی از برنامه مطالعاتی، طبق روال گذشته، از کارهایی است که انجام آن، موفقیت شان را تضمین می کند. اگر به دلیل مطالعه پیوسته خسته شده اید و یا اینکه احساس یکنواختی، انرژی شما را تهدید می کند، استراحت خیلی کوتاه یک یا دو روزه داشته باشید. لازم است بدانید و توجیه باشید، شرایط شما از دیگر داوطلبان بهتر است و این غرور را به صورت عزمی درون تان به انگیزه ادامه دادن تبدیل کنید. پس بدون نگرانی و فکر کردن به درس ها و کنکور، به خود پاداش داده و استراحت کنید. اگر برنامه مطالعاتی خود را به گونه ای تنظیم كرده ايد که جایی برای استراحت روزانه ندارید، باز هم توصیه مان اینست که با خیالی آسوده، این کار را انجام دهید؛ زیرا شما می توانید دروس آن دو يا سه روز را با تغییر کوچکی در برنامه روزهای بعدی تان، دوباره در برنامه خود جای دهید.و جبران کنید و اصلا همین موضوع شوک هیجان انگیزی برای انگیزه مضاعف درس خواندن به شماست. داوطلبان این گروه تا این زمان بايد حداقل یک نوبت همه درس ها را به طور کامل و عمیق مطالعه کرده و یاد گرفته باشند. در روزهای بعد از عید و از پایان فروردین ماه، دانش آموزان باید تست درس های یاد گرفته شده را تمرین کنند؛ زيرا دیگر، فرصتی برای مطالعه نخواهند داشت. عزیزان این گروه به یاد داشته باشید كه برای شما، روزهای بعد از عید، تنها به مرحله تست زدن اختصاص دارد، نه بازخوانی مطالب. پس توصیه اکید می شود در این روزها تا زمان کنکور، مهارت و آمادگی شرکت در آزمون سراسري را پیدا کنید.

شما استحقاق بهترین نتایج را دارید و راز ماجرا در اینست که به هیچ وجه از قطار کنکور جا نمانده اید ؛ فقط باید بلیط صندلی خود را درجه یک تر انتخاب کنید و مطمئن باشید این موضوع انجام شدنی است.

تجربیات چندین ساله موفق ما نشان می دهد، برخورداری از مشاوره و برنامه ریزی درسی توسط مشاور مجرب و توانا در این ایام به نحو بسیار موثری می تواند روی عملکرد این گروه از داوطلبان مفید واقع گردد و ما آمادگی کامل داریم این تجربیات ارزنده را با شما به اشتراک بگذاریم و میوه کنکور شما را هر چه دلچسب تر و شیرین تر کنیم.

 

حالا توصیه هایی برای گروه های دوم و سوم داریم تا این افراد هم ناامید نباشند و در همین مدت باقی مانده تا کنکور از زمان حداکثر استفاده را ببرند و امکان قبولی دلخواه خود را به میزان موثری افزایش دهند. یکی از مهمترین این توصیه ها برنامه ریزی برای ایام باقی مانده و انجام آن است. اگر از افرادی هستید که موفق به انجام یک برنامه مناسب نشدید یا هیچ الگوی مشخصی را برای مطالعه خود انتخاب نکردید، مهمترین نکته این است که خود را بازنده فرض نکنید و فقط بدنبال این نباشید تا روزهای پیش رویتان را هم به سرزنش کردن خود یا افسوس خوردن روزهای سپری شده بگذرانید. شما فرصت دارید تا از پله های نردبام پیش رویتان بالا بروید و هر چه تعداد این پله ها بیشتر باشد افق دید پیش روی شما وسیع تر خواهد بود. پس تلاش کنید تا ولو یک پله را بالا بروید . آنگاه به پله بعد و بعدتر فکر کنید. در این حالت می بینید که کمی از فشار روحی و طاقت فرسای شما کاسته می شود و مجالی پیدا می کنید تا بهتر فکر کنید. نکته اینجاست که شما هم می توانید برخی از بخش های مهم و حیاتی دروس را هدف گذاری کرده و به مطالعه عمیق آن بپردازد و اگر چه ممکن است به خواندن و تست زدن و تحلیل همه بخش های یک درس نرسید، اما شک نکنید از آنچه که هدف گذاری کرده اید نتیجه خوبی حاصل خواهد شد. حقیقت اینست که اگر کارها و تکالیف پیش رویتان را به ابعاد کوچکتر ولی قابل دستابی تقسیم کنید، نتیجه خوبی برایتان رقم خواهد خورد.

شما ظرفیت اخذ نتایج بهتر را ولو در همین روزهای باقی مانده دارید و باید این امکان را بیابید تا قطار مناسب خود را در کنکور پیدا کنید ؛ آنگاه شک نکنید که لایق یک صندلی مناسب از این قطار هستید و در این راه هرگز خود را دست کم نگیرید.

ما می توانیم با تجربه موارد مشابه که در مورد دانش آموزان با وضعیت شما در سال های قبل داشته ایم، مشورت ها و راهکارهای ارزشمند و قابل تحققی را جلوی پای تان قرار دهیم که روش و الگویی عملیاتی برای ایام باقیمانده تا زمان کنکور باشد و شرایط مطالعاتی شما را متحول سازد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *